top of page

Tréningy

Veslovanie je komplexný silovo-vytrvalostný vodný šport, ktorý podporuje fyzickú ale aj mentálnu vybavenosť človeka. Zapája všetky hlavné svalové partie. Je to jeden z mála športov, kde sú jednotliví aktéri tímu intenzívne spojený a výsledok závislý na ich spolupráci.

typek-sickpack.JPG

Pre koho je veslovanie vhodné:

Pre dievčatá a chlapcov, ideálne, ak už za sebou majú nejaký šport, napríklad plávanie, hokej, basketbal, futbal, tenis, atletika, zápasenie a iné. Nie je to však podmienkou. Veslovanie je pre každého a rekreačné veslovanie sa dá robiť v každom veku. Nutnou podmienku je len vedieť plávať.

 

Rozvinuté je aj  tzv. para veslovanie, teda veslovanie pre hendikepovaných. Momentálne ho zabezpečuje v SR iba klub TJ Sĺňava Piešťany.

Kedy začať:

Optimálne vo veku 11-16 rokov. V krajinách, kde je veslovanie rozvinuté, nie je výnimkou, keď začínajú športovci s veslovaním ku koncu strednej školy, alebo na univerzite. Pre rekreačné veslovanie sa dá začať v každom veku.

partia-veslarov.JPG
DSC08244.JPG

Ako dlho trvá sa šport naučiť:

Základná technika sa dá zvládnuť už po niekoľkých tréningoch. Je to ako bicyklovanie. Dokonca je to v mnohom podobné. Avšak talentovaný veslár sa dokáže presadiť na pretekoch po dvoch rokoch.

Ako často sú tréningy a ako vyzerajú:

Začínajúce veslarky a veslári v žiackych kategóriách 10-14 rokov zvyčajne trénujú 3-4 krát týždenne na vode alebo v telocvični. Výkonnostní športovci a športovkyne trénujú zvyčajne 6-7 krát týždenne, v príprave na dôležité podujatia aj dvojfázovo. 

 

Tréningy pozostávajú z rozcvičky a samotného tréningu na vode, ktorý trvá 45-90 minút. Na vode sa trénuje jednak samotná veslárska technika a jednak rýchlosť, či zladenie posádok. Veslovanie v posádkach je silne kolektívna aktivita a platí, že zjazdenie posádky a spolupráca v kolektíve predčí výkonnosť a techniku jednotlivcov. 

 

Tréningy prebiehajú na Zlatých pieskoch, kde je stojatá “kľudná” voda a technika sa dobre trénuje. Vždy pod dohľadom trénera a s odborne zostaveným tréningovým plánom. Keďže veslárska pretekárska dráha je rovnaká pre všetky seniorské disciplíny 2000 m (žiaci 1000 m), pokročilí veslári a veslárky sa pripravujú  na preteky na bratislavskom Zemníku na Dunaji, kde je regulárna 2000 metrová trať. 

117326938_3403726169659686_3343045168176943560_n.jpg

Zimná príprava a sústredenia:

Zimná príprava je pre veslára veľmi dôležitá, pretože je to obdobie naberania sily a vytrvalosti. Pozostáva zvyčajne z tréningov v posilňovni, behu, plávania, cyklistiky ale tiež veslárskeho trenažéra (poznáte z posilňovní). Samozrejmosťou sú zimné sústredenia na bežkách, alebo počas skorej jari na vode. Obľúbeným miestom jarných sústredení je krásny chorvátsky Skradin. 

Aké je členské a ďalšie poplatky?

Pre začínajúceho mladého veslára a veslárku ponúkame prvý mesiac bezplatne, aby si veslovanie vyskúšali. Členský príspevok pre pretekára do 23 rokov je 180 EUR za rok a poplatok za trénera 10 eur na mesiac. Teda ročný náklad pre rodičov na dieťa je približne 300 EUR. 

 

Počas roka sa členovia podieľajú čiastočne, alebo platia účasť na pretekoch (cesta, ubytovanie), poprípade sústredenia. Najdrahším elementom je samotné veslárske náradie, teda lode a veslá, ktoré sa pohybujú v sumách tisícoch eur. To však zabezpečuje klub pre mládež sám, s pomocou sponzorov a grantov. K našim podporovateľom patrí aj MČ Ružinov. Rekreační a veteránski veslári si platia zvyčajne materiál sami, tak ako i ďalšie náklady a zároveň do značnej miery klub finančne podporujú.

bottom of page